Idealny trawnik na nasionach Kiepenkerl

Etapy zakładania trawnika. Jaka mieszanka jest najlepsza pod trawnik z siewu.

Podłoże pod trawnik. Wałowanie trawnika. Mieszanki nasion na piękny trawnik. Nawadnianie trawnika po wysiewie. 

Trawnik na nasionach Kiepenkerl. 

Dzisiaj chcę się z Wami podzielić swoimi przemyśleniami i praktyką związana z zakładaniem
trawnika na nasionach marki Kiepenkerl.

Swoje spostrzeżenie, rady postaram się opisać poniżej.
Trawnik wykonałem na potrzeby pokazowe dla innych, aby przekonać  że się da uzyskać oczekiwany efekt bez zbędnego gimnastykowania się,  że jakość trawy jest dobra i obalić mit, że nie można mieć idealnego trawnika. Trzeba tylko odpowiednio podejść do tematu od samego początku do końca. Tu liczą się niuanse. 
Moja działka położona jest w miejscowości Motycz 17A,  gdzie mieści się nasze Centrum Sprzedażowe – Ogrody-Wodne.pl  ale podłoże pozostawia wiele do życzenia…klasa ziemi – 3b – gliniasta i przez wiele lat nic na niej nie było uprawione – tzw. ugór 🙂

Na terenie pod trawnik został wcześniejszej zainstalowany system automatycznego nawadniania i ułożona siatka na krety.

 Instalacja systemu nawadniania pod trawnik z siewu


Podłoże pod trawnik – Trawnik z nasion Kiepenkerl


Powierzchnia trawnika to około 700m2. Podłoże przygotowane pod trawnik to nic innego jak mieszanka  gruntu rodzimego z piaskiem. Jaki piasek – gruboziarnisty, bez gliny i kamieni, im grubszy tym lepiej. Na nasze 700m2 zużyłem około 3 wywrotek piachu. Daje nam to około 70 -80 ton piachu. Celowo piszę 'około’ z uwagi że wywrotki miały różną ładowność i nie da się precyzyjnie tego określić.  W kolejnym etapie piach został wymieszany z gruntem rodzimym za pomocą glebogryzarek separacyjnych ( a dokładniej dwóch różnych). Oczywiście jeśli nie dysponujemy dużymi ciągnikami –  zwykła  ręczna, spalinowa glebogryzarka też może być. Chodzi tylko o wymieszanie i stworzenie jak najbardziej jednorodnego podłoża – na miarę naszych możliwości. Grubość wymieszanej, która powstała to plus –  minus około 10 cm.

Jak najlepiej zrobić podłoże na trawnik z siewu Podłoże pod trawnik z siewu


Jak przygotować podłoże pod trawnik Kiepenkerl


Sposób nr 1
Zebrać wierzchnią warstwę ziemi i na pryzmie wymieszać ją z piachem, tak aby uzyskać jak najbardziej jednolite podłoże – przykładowo: 2 łyżki ziemi + 1 piachu lub 2 łyżki ziemi  +2 łyżki piachu. Proporcje oczywiście zależą od ilości piachu jaką dysponujemy. Zalecam 50% na 50%.
Sposób nr 2.
Rozsypać równomiernie piach po całej powierzchni w proporcjach podanych w sposobie nr 1 i wymieszać glebogryzarką całość  do uzyskania oczekiwanej  mieszanki.

Teraz Was troszkę zaskoczę bo mój sposób wykonania był zupełnie inny od tego jaki zawsze robiłem.
Wybrałem sposób numer 1 i tak przygotowaną mieszankę rozsypałem na wcześniej ułożoną siatkę na krety. Teren skrupulatnie wyrównałem pod sznurkiem i przy użyciu łata.

Zakładanie trawnika z siewu - etapy - nasiona-Lublin

Na tak przygotowane podłoże wysiałem nasiona Majestic Classic Kiepenkerl w ilości 20g na m2. – ilość nasion była precyzyjnie wyliczona –  ani mniej, ani więcej. Worek 10kg wystarczy nam na 500 m2 powierzchni. Jakim siewnikiem –  najzwyklejszym na którym wcześniej wykonałem próbę odnośnie dawki zbliżonej do sugerowanej. Po wysiewie lekko zagrabiłem i uruchomiłem system nawadniania. Bez wałowania!!!

Nawadnianie nowo wysianego trawnika  zakładanie nowego trawnika na nasionach
24 LIPIEC 2020
Jak nawadniać trawnik po wysianiu
24 LIPIEC 2020


Dlaczego nie zrobiłem wałowania trawnika?
– po pierwsze chciałem zobaczyć jaki będzie efekt – bo przecież wałuje prawie każdy … 🙂

– po drugie – powstała po wymieszaniu warstwa 10cm mieszanki piaszczysto gliniastej, więc uznałem że po uruchomieniu systemu nawadniania gleba osiądzie i „wbije” nasiona w podłoże

System nawadniania przez okres kiełkowania – ok 1 miesiąca, był ustawiony tak aby nasiona – gleba była stale wilgotna. Biorąc pod uwagę pełne nasłonecznienie mojego trawnika system działał 5 razy w ciągu dnia.
Po upływie około tygodnia czasu –  pierwsze nasiona zaczęły kiełkować.

28 LIPIEC 2024
Kiełkowanie nasion na nowym trawniku
28 LIPIEC 2024
Po jakim czasie zaczynają kiełkować nasiona traw
24 SIERPIEŃ 2020

Całościowy efekt skiełkowanych nasion można było zobaczyć dopiero po upływie po 6 tygodnia.
Efekt sami możecie sami ocenić … 

3 WRZESIEŃ 2020
3 WRZESIEŃ 2020
3 WRZESIEŃ 2020
Po jakim czasie wykonujemy pierwsze koszenie trawnika
5 WRZESIEŃ 2020

Dla porównania trawnik po niecałym roku od wysiania – CZERWIEC 2021

Trawnik odpowiednio pielęgnowany - nasiona kiepenkerl - majestic Piękny trawnik w rok od założenia na nasionach kiepenkerl z systemem nawadniania Trawnik rok po wysianiu na nasionach Majestic Classic Kiepenkerl

 

 

 

0

Your Cart