Napowietrzanie oczka wodnego.

Napowietrzanie oczka wodnego. Jaki napowietrzacz do oczka wodnego. Czy napowietrzanie stawu jest potrzebne.

Do prawidłowego funkcjonowania stawu czy oczka wodnego a przede wszystkim roślin i zwierząt w niż żyjących potrzebny jest tlen. Woda musi być cały czas wentylowana, dzięki temu zachowuje ona równowagę biologiczną, stabilizuje się pH i ogranicza ilość szkodliwych gazów. Woda pozbawiona cyrkulacji szybko zazieleni się od glonów i sinic, szczególnie w okresie letnim przy wysokich temperaturach. A jeśli posiadamy dodatkowo ryby to jest to składnik niezbędny, gdyż brak tlenu powoduje tzw. przyduchę . Rybom w oczku wodnym lub stawie ogrodowym tlen potrzeby jest przez cały sezon. Dobrym rozwiązaniem jest posadzenie odpowiednich roślin wodnych, które wprowadzają go do zbiornika wodnego. Jednak aby dobrze spełniały swoją funkcje muszą się porozrastać a to chwilkę potrwa, szczególnie gdy dopiero założyliśmy zbiornik wodny. Niektórzy właściciele oczek wodnych nie sadzą roślin w ogóle. W taki sytuacjach dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie napowietrzaczy. Będą one dostarczały do zbiornika tlen zarówno w sezonie wiosenno-jesiennym jak i zimowym.

Zima jest trudnym okresem dla ryb – do przetrwania potrzebna  jest odpowiednia głębokość zbiornika – min. 1.3 m – wtedy mrozy nie stanowią już zagrożenia – ryby osiadają na dno zbiornika i zapadają w 'sen’.  Ale w dalszym ciągu muszą dostawać tlen. Jeśli mamy zbiornik obsadzony sitowiem, przez które tlen dostaje się pod wodę stanowi to dodatkowy atut – ale zapewniamy jedynie delikatne natlenienie, co może nie wystarczyć. Jeśli zainstalujemy napowietrzacze  będziemy mieli  pewność że nasze ryby bezpiecznie przezimują.

Gotowe zestawy napowietrzające wyposażone są  w kamienie oraz węże do umieszczenia ich na odpowiednim poziomie w oczku wodnym. Pompę napowietrzającą instalujemy na zewnątrz zbiornika – jest obudowana i odporna na zewnętrze warunki atmosferyczne. Aby dobrze spełniały swoją funkcje muszą być dobrane do wielkości zbiornika i zarybienia.

Jeśli potrzebny jest silniejszy napowietrzacz najlepiej kupić coś z wyższej półki – będą wydajniejsze i z pewnością posłużą długie lata:

Masz dodatkowe pytania na temat napowietrzania oczka wodnego? skontaktuj się z nami: 505297175

Napowietrzacz do oczka wodnego i stawu do 50m3 wody
Napowierzacz, skimmer, oświetlenie, termometr do oczka wodnego stawu
0

Your Cart